Menu strony

Jakiego rodzaju choroba gołębi pocztowych jest w najwyższym stopniu niebezpieczna? Czy jesteśmy w stanie ją wyleczyć? Jakie są rozwiązania?

Jak każde ze zwierząt, pocztowe gołębie są także podatne na różne choroby. Duża liczba z nich jest śmiertelnych, z wieloma jednakże jesteśmy w stanie skutecznie walczyć. Jakiego typu choroba jest najbardziej powszechna i jak możemy z nią walczyć? Najbardziej powszechna i najczęściej występująca jest trichomonoza, obok salmonellozy, można zaliczyć ją do najbardziej niebezpiecznych chorób gołębi. Największy kłopot wywołuje u młodych ptaków w momencie opuszczania przez nie gniazd oraz samodzielnego przyjmowania pokarmu. Leczona z niezbyt konkretną konsekwencją powoduje dość duże straty. Przy pierwszych objawach należy pamiętać, iż najlepsze leki dla gołębi pocztowych mogą pomniejszyć późniejsze powikłania. Przypadłość takiego typu może wywołać jednokomórkowy pierwotniak z rodziny wiciowców - czyli rzęsistek Trichomonas columbae.


pasożyt w widoku mikroskopu
Pasożyt o kształcie gruszkowatym, wielkości sześciu - ośmiu mm., posiada cztery wici, które pozwalają na prędkie przemieszczanie się ruchem drgającym posuwistym w płynnym środowisku, czyli śluzie albo ślinie. Jego żywicielami są gołębie - dzikie, ale i domowe. tego rodzaju choroba, jak wspomnieliśmy na początku, najbardziej niebezpieczna jest dla młodych ptaków, bo dosyć często doprowadza to do częstych padnięć, może też uniemożliwić ich zdrowy odchów, jakie w dalszej kolejności w sposób dość negatywny rzutuje na wartość hodowlaną zwierzęcia. W przypadku gołębi pocztowych ma to niedobry wpływ na umiejętność latania - zobacz na . Woda i pojenie cieląt oraz pasza, z której korzystały chore gołębie może też stać się źródłem zakażenia dla indyków oraz kur, same zaś gołębie przede wszystkim dla drapieżnych ptaków. Podjęcie odpowiedniego leczenia w momencie, jak wystąpią choroby w stadzie jest właściwie najbardziej ważne i ma kluczowe znaczenie.


leki
Najlepiej od razu zastosować niezawodne lecznicze preparaty, jak Improver. Czasem jednakże leczenie nie jest odpowiednie, nie doprowadza więc do właściwych rezultatów. Może dojść w tego rodzaju sytuacji jedynie do zaleczenia choroby, lecz nie do jej całkowitej likwidacji. Stąd też lekarz weterynarii, jaki potraktował sprawę powierzchownie jest wkrótce ponownie wezwany do tego samego hodowcy, ponieważ nawrót choroby zachodzi bardzo szybko - w momencie kolejnego lęgu i odchowywania młodych - idź do -> .
2020-05-10