Menu strony

Spuszczele – w jaki sposób chronić drewno przed tymi owadami oraz jak sobie radzić, gdy spuszczele już zainfekowały budynek

Spuszczele są jednym ze szkodników drewna, jaki może zagnieździć się zarówno w pojedynczych wyrobach z drewna, jak i w całych budynkach, a wówczas zwalczanie spuszczela jest już znacznie trudniejsze. Czym wyróżnia się ten owad i co zrobić, kiedy dostrzeżemy jego obecność? Zacznijmy od tego, że spuszczele to jedne z groźniejszych szkodników, jakie należą do chrząszczy z rodziny kózkowatych. Atakują tylko martwe drewno, a więc takie, jakie było wycięte. Może to być zarówno drewno z kraju, jak też zagraniczne gatunki, np. modrzewie.


spuszczel
Szczególnie zagrożone są drewna trzymane na nasłonecznionych terenach. W tym miejscu spuszczele rozwijają się ekspresowo. Nie tylko niszczą drewno, lecz także sprawiają, iż jest bardziej podatne na spalenie, gdyż je wygryzają. Jak można pozbyć się tego szkodnika? Najlepiej jest wynająć firmę, jaka proponuje usługi ddd, aby być pewnym, iż całkowicie pozbędziemy się owadów - http://ratmar.com/o-firmie-ratmar. Samodzielne działania mogą nie dać pożądanych wyników, gdyż niestety spuszczele są ciężkie do zlikwidowania.

Mają odporność na czynniki mechaniczne i środki chemiczne. Jakie działania w takim razie wykorzystują specjalistyczne firmy? Zazwyczaj nagrzewają drewno do temp. około 50 stopni, co nie wywołuje ani schnięcia, ani zniekształcania drewna, lecz za to efektywnie eliminuje nie tylko jaja oraz larwy, lecz także dorosłe osobniki spuszczeli. Można także poddać drewno działaniu niskich temperatur, ale takie zabiegi potrzebują znacznie więcej czasu. Aby nie martwić się problemem, jakim jest zwalczanie spuszczela, najlepiej jest stosować środki zapobiegawcze, a zatem wybrać drewno, w jakim nie może się zagnieździć; sprawdź ofertę.


Możemy również przeprowadzić głębokie nasycanie drewna specjalnymi środkami chemicznymi, ale nie jest to możliwe do zrealizowania w przypadku między innymi stojących budynków. Sprawdzi się tutaj wyłącznie systematyczna kontrola i dopilnowanie, aby do wszelkich prac remontowych nie stosować starego drewna z innych budowli, jeśli nie było wcześniej poddane dezynfekcji, gdyż sami możemy doprowadzić do przykrych konsekwencji.
2018-06-22