Co aktualnie trzeba wiedzieć o chryzantemach ogrodowych?

Chryzantemy to takie rośliny, których okres kwitnienia przypada na bardziej zimne dni. Stąd z pewnością będzie wynikał ich liczebność w naszych ogrodach. Jesienią kwitnie naprawdę mało kwiatów, z tego też powodu ciekawą ozdobą ogrodów stają się właśnie tego rodzaju rośliny. W zależności od warunków pogodowych ich czas pokrywania się kwiatami może być niezwykle długi, swoją urodę tracą właściwie po pojawieniu się zimniejszych dni.
Od kiedy w XVIII wieku chryzantemy pojawiły się na kontynencie europejskim ogrodnicy zdążyli wytworzyć ogromną ilość odmian tych wyjątkowych roślin. Znajdują się pośród nich zarówno odmiany przeznaczone typowo do doniczek, jak i do wysadzania w ogrodach. Wśród odmian typowo do doniczek znajdują się chryzantema wielkokwiatowa. Popularna chryzantema wielkokwiatowa charakteryzuje się wyjątkowo ogromnymi kwiatostanami - dowiedz się więcej o chryzantemach ogrodowych. Chryzantema ogrodowa to również bardzo duży wybór przeróżnych typów. Znana dzisiaj chryzantema ogrodowa to już nie tylko rośliny na jeden rok, ale także byliny, które są w stanie zimować w gruncie. Chryzantemy na jeden rok kwitną dość wcześnie od tych które zostawimy w gruncie, ale wcześniej też przekwitają. Jeżeli chcemy więc, by zdobiły one nasz ogród (więcej linie kroplujące) jak najdłużej, należy sadzić rośliny które należą do gatunków kwitnących jeden rok, jak również odmiany bylinowe.
kwiatek


W wolnej chwili

Jedna z najbardziej popularnych uprawnych

hodowla chryzantem w Praszce
Uprawa chryzantem w Praszce, to idealne miejsce do zakupu chryzantemy a także zasięgnięcia porady dotyczącej jej upraw. Niemal każda osoba śni o swoim ogrodzie albo działce. To najczęściej miejsce kojarzące się z relaksem oraz ciszą, w którym możemy zaszyć się na chwilę.


Wybrane gatunki chryzantem bylinowych muszą być na zimę wykopane i przechowywane przez chłodniejszy sezon w chłodnych i suchych pomieszczeniach. Te, które są w stanie zimować w gruncie można po przyjściu pierwszych przymrozków poprzykrywać gałązkami roślin iglastych bądź zimową włókniną. Okrycia należy zdjąć dopiero na samym początku kwietnia. W uprawie w ziemi nie sprawdzają się wielkokwiatowe typy chryzantem. Dlatego odmiany te są często traktowane jako rośliny żyjące tylko rok.


Wśród odmian zimujących w gruncie sporą urodą cechuje się typCameo o wielkich kwiatostanach w kolorze jasnoróżowym. Jeśli zamierzamy sadzić chryzantemy o charakterze bylinowym we własnym ogrodzie to odmianą, którą należy polecić jest także Primrose Button. Chryzantemy wysadzone w gruncie nie lubią za mokrych stanowisk - sprawdź ofertę chryzantem wielokwiatowych. W okresie, kiedy intensywnie rosną, musimy je podlewać nawozami. Co trzy lata odmiany spędzające zimę w gruncie wymagają przesadzenia na inne stanowisko. Uprawa chryzantem nie jest łatwa. Kiedy jednak się do niej przyłoży, rośliny te odwdzięczą się wyjątkowymi kwiatami.
2022-12-19