Menu strony

W jaki sposób zaprojektować ogród zimowy, aby przynosił ci radość po 5, 15, a nawet 30 latach?

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, iż będzie on służył domownikom przynajmniej przez kilka lat. Ale jak zaprojektować ogródek zimowy tak, ażeby przyciągał swoim czarem nie wyłącznie 5 czy 10 lat po założeniu, lecz także 15, a nawet 20 lat potem?

Ogrody zimowe Warszawa pierwsze 5 lat po założeniu, to okres, w którym trzeba wykazać się pomyślunkiem oraz wytrwałością w pielęgnacji zimowego ogrodu. Niejednokrotnie, w szczególności zaraz po założeniu ogrodu, jesteśmy rozczarowani. Krzewy a także drzewa (sprawdź też nasadzanie drzew w Warszawie) są jeszcze malutkie, nie osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają wiele cienia. W początkowym okresie istnienia ogrodu dobrze jest postawić na byliny jak też rośliny jednoletnie. Astry nowoangielskie, ostróżki, słoneczniczki, a także poniektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – osiągają nawet dwóch metrów wysokości. Użyteczne są też jednoroczne słoneczniki oraz pewne gatunki pacioreczników. Można też wykorzystać pnącza jednoroczne (fasola ozdobna, powój) oraz wieloletnie (powojniki, róże pnące), które w pierwszym roku po posadzeniu uzyskują spore rozmiary. Wprawdzie zamierają w zimie, jednak latem dają odczucie obfitości. W ten sposób już na początku powstaje ogród pełen kwieci, kipiący odcieniami od wiosny do jesieni.
przedogródek

Przez pierwsze 5 lat istnienia ogrody zimowe Warszawa wymagają gorliwej pielęgnacji – zasilania podłoża, nawadniania, zaś przed okresem zimowym zasłaniania młodych drzewek jak też krzewów. Kłopotliwym zabiegiem będzie pielenie. Zanim rośliny ozdobne się rozrosną, glebę w ogrodzie łatwo zasiedlają zielska. Ich występowanie ograniczy ściółka z kory o grubości pięciu centymetrów rozłożona pomiędzy roślinkami ozdobnymi. Należy też pamiętać o systematycznym przycinaniu żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich przyrostu spowodują, że nie zgęstnieją od nasady. Pielęgnacji wymaga także trawnik. Musi być regularnie nawadniany oraz zasilany nawozami.
Po pięciu-dziesięciu latach zimowy ogród zaczyna przypominać kompozycję z marzeń. Drzewka a także krzewy tj. hortensja są już na tyle wybujałe, iż uwydatniają się ich pokrój i inne cechy charakterystyczne dla odmiany.

Ten odnośnik do serwisu zwalczanie szkodników kieruje do niesamowicie atrakcyjnej strony, która posiada równie intrygujące dane na omawiany temat.

Pod koniec tegoż okresu tworzą wysokie grupy gęstej zieleni oraz poczynają dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami i roślinami dwuletnimi.


Żywopłoty, jeśli były należycie strzyżone, są gęste, a przy tym często osiągnęły planowany kształt oraz wysokość. Stają się świetnym tłem dla pozostałych roślinek. Można powiedzieć, że ogród dziesięcioletni osiągnął zaprojektowaną formę. Ażeby utrzymać go w dobrej kondycji, niezbędne jest doroczne zasilanie roślin kompostem bądź nawozami złożonymi. Dzięki temu będą bujnie rosły a także obficie rozkwitały.
2020-08-02