Menu strony

W jaki sposób zaprojektować ogród zimowy, aby przynosił ci radość po 5, 15, a nawet 30 latach?

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, iż będzie on służył domownikom przynajmniej przez kilka lat. Ale jak zaprojektować ogródek zimowy tak, ażeby przyciągał swoim czarem nie wyłącznie 5 czy 10 lat po założeniu, lecz także 15, a nawet 20 lat potem?

Ogrody zimowe Warszawa pierwsze 5 lat po założeniu, to okres, w którym trzeba wykazać się pomyślunkiem oraz wytrwałością w pielęgnacji zimowego ogrodu. Niejednokrotnie, w szczególności zaraz po założeniu ogrodu, jesteśmy rozczarowani. Krzewy a także drzewa (sprawdź też nasadzanie drzew w Warszawie) są jeszcze malutkie, nie osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają wiele cienia. W początkowym okresie istnienia ogrodu dobrze jest postawić na byliny jak też rośliny jednoletnie. Astry nowoangielskie, ostróżki, słoneczniczki, a także poniektóre trawy z powodzeniem zastąpią krzewy – osiągają nawet dwóch metrów wysokości. Użyteczne są też jednoroczne słoneczniki oraz pewne gatunki pacioreczników. Można też wykorzystać pnącza jednoroczne (fasola ozdobna, powój) oraz wieloletnie (powojniki, róże pnące), które w pierwszym roku po posadzeniu uzyskują spore rozmiary. Wprawdzie zamierają w zimie, jednak latem dają odczucie obfitości. W ten sposób już na początku powstaje ogród pełen kwieci, kipiący odcieniami od wiosny do jesieni.
przedogródek

Przez pierwsze 5 lat istnienia ogrody zimowe Warszawa wymagają gorliwej pielęgnacji – zasilania podłoża, nawadniania, zaś przed okresem zimowym zasłaniania młodych drzewek jak też krzewów. Kłopotliwym zabiegiem będzie pielenie. Zanim rośliny ozdobne się rozrosną, glebę w ogrodzie łatwo zasiedlają zielska. Ich występowanie ograniczy ściółka z kory o grubości pięciu centymetrów rozłożona pomiędzy roślinkami ozdobnymi. Należy też pamiętać o systematycznym przycinaniu żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich przyrostu spowodują, że nie zgęstnieją od nasady. Pielęgnacji wymaga także trawnik. Musi być regularnie nawadniany oraz zasilany nawozami.
Po pięciu-dziesięciu latach zimowy ogród zaczyna przypominać kompozycję z marzeń. Drzewka a także krzewy tj. hortensja są już na tyle wybujałe, iż uwydatniają się ich pokrój i inne cechy charakterystyczne dla odmiany. Pod koniec tegoż okresu tworzą wysokie grupy gęstej zieleni oraz poczynają dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami i roślinami dwuletnimi.


Żywopłoty, jeśli były należycie strzyżone, są gęste, a przy tym często osiągnęły planowany kształt oraz wysokość. Stają się świetnym tłem dla pozostałych roślinek. Można powiedzieć, że ogród dziesięcioletni osiągnął zaprojektowaną formę. Ażeby utrzymać go w dobrej kondycji, niezbędne jest doroczne zasilanie roślin kompostem bądź nawozami złożonymi. Dzięki temu będą bujnie rosły a także obficie rozkwitały.
2023-01-09