Menu strony

Dobre rady na temat idealnego wyboru oświetlenia do akwarium

Odpowiednio dopasowane oświetlenie w domowym akwarium jest niezwykle ważne dla zachowania dobrej kondycji roślin w akwarium, oraz ryb i innych zwierząt. Nieprawidłowo dobrane oświetlenie może powodować gnicie roślin w akwarium, zdychanie ryb czy nadmierny rozwój glonów. W celu zapobiegania tym zjawiskom, istotna jest temperatura światła oraz ciepło, które jest wydzielane przez źródło. Dla domowego zastosowania zupełnie nieprzydatne okazują się niektóre źródła światła – jak lampy rtęciowe i metalohalogenowe.
akwarium, akwarystyka
Są one bowiem przeznaczone do oświetlania wielkich zbiorników wodnych. Zamontowane w mniejszych zbiornikach mogą wydzielać zbyt wiele ciepła, które może być szkodliwe dla niektórych odmian ryb.

Naturalne światło nie wystarczy Światło słoneczne nie jest odpowiednie do zastosowań akwarystycznych. Częste wahania temperatury światła i mocy oświetlenia mogą powodować niepożądane wahania temperatury w zbiorniku. Z tego powodu też trzeba wykorzystywać sztuczne urządzenia oświetleniowe, również w dzień. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych można znaleźć szeroką gamę produktów przeznaczonych do oświetlania zróżnicowanych akwariów. Do zastosowań domowych najlepsze są dwa typy urządzeń: świetlówki i lampy diodowe. Świetlówki charakteryzuje spora żywotność, oraz stosunkowo niska cena. Lampy diodowe są z kolei kosztowne, ale o wiele bardziej trwałe od świetlówek i najmniej kosztowne w stosowaniu.


W wolnej chwili

Pomysły na oświetlenie ogrodu

Dom z ogrodem
W trakcie wyposażenia własnego mieszkania spore grono klientów i klientek się jedynie na wnętrzu domu, wielokrotnie nieco zaniedbując ogród. Kwestia oświetlenia w ogrodzie może być czasem podobnie ważna, co wybór lampy do domu. Oświetlenie ogrodowe spełnia funkcję reprezentacyjną, a także w dużym stopniu ułatwia przemieszczanie się po ogrodzie już po zmierzchu. Gdzie jednak nabywać takie lampy i które oświetlenie ogrodowe LED trzeba wybrać?


Rada eksperta najcenniejsza
W czasie zakupu zbiornika wodnego, najlepiej zapytać sprzedawcę o oświetlenie akwarium (więcej znajdziesz tutaj: rady o oświetleniu akwarium). Dopasowanie właściwej liczby źródeł światła oraz ich zamontowanie może być zbyt zawiłe dla początkującego hobbysty.

Skoro czytasz ten materiał, oznacza to, że zafascynowało Cię omawiane zagadnienie. Jeśli tak, to podobne witryny (http://www.e-hunter.pl/ortopedyczne-legowisko-dla-psa-hunter-livingston) mają nie mniej świeże dane.

W niektórych przypadkach konieczny jest montaż czasowego włącznika oświetlenia, tak, żeby dostarczyć wymaganą ilość światła w zależności od pory dnia. Niektóre akwaria posiadają od razu zamontowane oświetlenie, filtry oraz napowietrzacze. Tego rodzaju rozwiązania jednak okazują się niekiedy o wiele droższe, nie w każdym przypadku są również estetycznie wykonane.

Czy myślisz o dokładniejszym zgłębieniu opisywanego tutaj wpisu? Jeżeli tak, to zweryfikuj stronę (http://www.e-hunter.pl/obroza-dla-charta-skorzana-hunter-rom), która też niewątpliwie przyciągnie Twój wzrok.

Jeśli pracownik sklepu nie potrafi udzielić wyczerpującej odpowiedzi, warto poszukać porady na specjalistycznym forum internetowym dla hobbystów.
2020-12-29