Menu strony

Mastif tybetański – czworonożny przyjaciel

Dla amatorów czworonogów, tych, którzy po prostu chcą posiadać puszystego kumpla, jak i tych, których interesuje hodowla mastif tybetański stanowi doskonały wybór. Ten okazały czworonóg będzie strażnikiem domostwa, towarzyszem zabaw i wiernym przyjacielem. nietypowe własności rasy z pewnością uczynią właścicieli bardziej atrakcyjnymi. Mastif tybetański to starożytna, szlachetna rasa hodowana od wczesnego średniowiecza przez azjatyckich wieśniaków i mieszczan w celach obronnych i ozdobnych.
Pierwsze wzmianki o rasie są w pamiętnikach Marco Polo pochodzących z przełomu trzynastego i czternastego stulecia naszej ery. Niektórzy specjaliści piszą jednak, że już Arystoteles opisał psa o właściwościach, jakie ma mastif tybetański. Był to czwarty wiek przed naszą erą, więc, o ile wierzyć Stagirycie rasa jest jedną z najstarszych znanych ludziom. W Europie jednak zadomowiła się dopiero w XIX stuleciu w Anglii za sprawą królowej Wiktorii. Obecnie wciąż stanowi rzadkość, a dla właścicieli i hodowców mastif tybetański sprawdza się pod bardzo licznymi względami.

Tibetan mastiff na trawie
O bogactwie walorów mastifa świadczy ilość jego tybetańskich nazw oznaczających: pies treserki dla psa stróżujący, dostojny, waleczny. Mastif tybetański, czyli zang-khyi będzie wytrwale strzegł gospodarstwa i nie dopuści złodziei na swój teren używając zarazem swojej dużej siły fizycznej, ciężaru, jak i silnego głosu (użyteczna strona). Podług rdzennych podań mastif tybetański ma nadliczbową parę oczu, które stanowić by miały typowe podpalane plamy nad powiekami, które ułatwiają mu wizję w ciemności. zwierzęta te cieszą się też dobrą kondycją i świetnym refleksem. Odporność i zdrowie gwarantują też, że mastif będzie doskonałym kompanem wielogodzinnych spacerów, dlatego też idealne są dla osób lubiących aktywny relaks. Ruch jest czymś, co miłuje mastif tybetański hodowla winna zatem zapewnić mu dużą otwartą przestrzeń.


W wolnej chwili

Jazda konno - dobry sposób na spędzanie wolnego czasu

konie
Hodowla koni bez wątpienia cieszy się w naszym kraju bardzo długą tradycją, a te wspaniałe zwierzęta przez całe stulecia odgrywały niezwykle istotną rolę dla samej tylko polskiej wojskowości. Również i obecnie możemy u nas spotkać spore grono fanów jazdy konnej, i raczej trudno byłoby się temu dziwić, bowiem rzeczywiście może to być fantastyczny sposób na wykorzystywanie swego wolnego czasu dla nas wszystkich. Z jednej strony zapewniamy sobie dzięki temu dawkę ruchu na łonie natury, a jednocześnie taka aktywność jest niezwykle relaksująca.

Mastif tybetański jest rasą łatwą do ułożenia. Tresura nie stanowi problemu, przy zdolnym uczniu, jakim jest mastif tybetański hodowla (www.aquablendpolska.com/katalog/jalowki-cielne,374.html) więc jest bardzo udogodniona (zobacz psy od mata ratha). Zwierzak ulega autorytetowi swojego właściciela i chętnie nauczy się wykonywać siad, podawać łapę i aportować. Ze względu na mocny stadny instynkt mastif tybetański jest dobrym przyjacielem i obrońcą najmłodszych. Wraz z umiejętnościami stróża cechuje go przyjazne usposobienie. Nie zawiedzie się więc ten, kto lubi spędzać czas z psim kumplem. Psy tej azjatyckiej rasy są dosyć łatwe w utrzymaniu, najlepiej jednak mieć na uwadze to, że często gubią swoją obfitą sierść, z której słyną.

Długość życia wynosi około jedenastu lat, dojrzałość płciową osiąga około drugiego do trzeciego roku życia, mioty wynoszą trzy do jedenastu szczeniąt. Jeśli wyborem rasy jest więc mastif tybetański hodowla powinna być łatwa, a i zyskowna,reprezentanci tej rasy są wszakże obsypywane medalami na światowych wystawach psów.