Jak wychować psa?

Wybór psa, który będzie strzegł domostwa, jest równie decydujący jak wybór sukni ślubnej czy marki samochodu. Jednak w przeciwieństwie do sukni i auta, gdy mowa o psie mamy do czynienia z żywym stworzeniem, które może zawieść nasze oczekiwania. Wtedy nie możemy zlekceważyć jego przywiązania i miłości, a starać się by więź człowieka z psem była wieczna i oparta na wzajemnym zaufaniu.

owczarek niemiecki
Jak tego dokonać? Pamiętając, że wybór rasy nie ma takiego znaczenia, jak to, jak jego wychowanie. Mały york żyjący w przekonaniu, że to on jest samcem alfa w stadzie za które uważana jest rodzina, potrafi być bardziej niegrzeczny niż żywiący takie samo przekonanie bulterier. W związku z powyższym już w pierwszym dniu pobytu psa, szczeniaka wyznaczmy mu granice, albowiem pies szczęśliwy to pies dobrze ułożony.
W wielu przypadkach dobrym sposobem na ułożenie psa jest zakup obroży treningowej. Obroże treningowe to prosty dla psa przekaz. Gdy nie posłucha komendy, poczuje nieprzyjemne napięcie mięśnia wywoływane przez impuls korekcyjny z obroży (kolczatka do trenowania). Dobre zestawy treningowe wyposażone są w także możliwość ostrzeżenia przed impulsem.

border colie
A teraz o naszych strażnikach na czterech łapach.
Najpopularniejszy jest owczarek niemiecki – czujny, mądry, a przy tym wrażliwy i delikatny. Jego sposób czuwania oznacza ujadanie nocą, na każdy podejrzany głos oraz częste spacery wzdłuż płotu. Potrzebuje bliskości człowieka, dużo ruchu i zajęcia. Absolutnie nie należy tego psa pozostawiać na cały dzień w kojcu – odbija się to wówczas na jego psychice.
Za najmądrzejszego psa uchodzi mało popularny w naszym kraju border collie, który potrzebuje łąki i najlepiej stada zwierząt do pilnowania. W małym domu z paroma metrami trawnika, co najwyżej zapędzi na taras całą rodzinę.

Groźny stróż to owczarek anatolijski. Bardzo czujny, o wybitnym instynkcie obronnym, nieufny do obcych, rzadko kiedy jest gotowy do całkowitego podporządkowania się, musi od małego przywyknąć do innych psów. Trzymać go może tylko konsekwentny i doświadczony znawca psów, który poświęci dużo czasu na wychowanie.
Istnieje jeszcze jedna, bardzo znana rasa, o której warto wspomnieć. To kundel ze schroniska, który w zamian za uratowanie życia nigdy nas nie zawiedzie.
2022-04-02