Menu strony

Oczko wodne - zakładanie oczka wodnego

Oczko
Jedną z najpiękniejszych ozdób ogrodowych jest oczko wodne. Pomimo, iż jego założenie i utrzymanie w idealnej formie wymaga wielu wysiłków, jednak warto w niego zainwestować, ponieważ stanie się magicznym miejscem relaksu.

Zanim przystąpimy do wykonania, najpierw musimy zaplanować jego kształt i głębokość oraz miejsce, w którym będzie się znajdować. Jeżeli chcemy, aby nasz zbiornik (zobacz promocję dotyczącą zbiornik magazynowy) wyglądał naturalnie, powinniśmy unikać nadawania mu prostych krawędzi oraz ostrych brzegów. Aby w oczku panowała równowaga biologiczna, powinno mieć nie mniej niż 2m kwadratowe i głębokość 1 m lub więcej. Najlepszym miejscem będzie takie, w którym słońce znajduje się przez kilka godzin dziennie. Powinniśmy pamiętać, aby w sąsiedztwie oczka nie znajdowały się drzewa, ponieważ spadające z nich igły i liście blokują dostęp tlenu. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczanie w pobliżu oczka kranu lub węża ogrodowego, znacznie ułatwia to bowiem uzupełnienie wody w razie potrzeby. Następnie przystępujemy do kopania. Do wykopania większego zbiornika lub przy ciężkim gliniastym podłożu musimy użyć niewielkiej koparki, do mniejszego, wystarczy szpadel. Nachylenie boków oczka powinno być stosunkowo łagodne, aby ścianki nie popękały w okresie zimowym pod naporem lodu.

Zainteresował Cię nasz artykułu? Więc namawiamy Cię - zajrzyj na kolejną stronę i dokonaj oceny (http://www.mtproject.pl/) naszych prób. W razie pewnych wątpliwości - zwróć się do nas!

Nasze oczko powinno posiadać trzy strefy głębokości, na których mogą rosnąc rośliny wodne o różnych wymaganiach siedliskowych. Najlepiej umiejscowić je w specjalnych koszach ażurowych, aby móc swobodnie je przestawiać, rozmnażać lub przenosić zimą do zamkniętych pomieszczeń. Krawędzie sadzawki powinny być na tym samym poziomie, żeby woda się z nich nie przelewała. Można to sprawdzić za pomocą przeźroczystej plastikowej rurki napełnionej wodą. Dla osób, które zakładają małe oczka wodne, wygodnym rozwiązaniem mogą być gotowe formy dostępne w sklepach budowlanych. Ich zaletą jest wytrzymałość i prostota montażu. Kolejnym sposobem na nasze oczko jest wypełnienie wnętrza specjalną folią z PCV, która daje dużą swobodę, ale nie jest prosta do rozłożenia. Powinna być ona gruba oraz bezpieczna dla roślin i rybek, ponadto odporna na promieniowanie słoneczne i na mróz. Przy zakładaniu folii nie napinamy jej ani nie wchodzimy na nią, ponieważ w późniejszym czasie mogła by być podatna na uszkodzenia. Po założeniu folii napełniamy nasz staw wodą czekając jak się ułoży. Po kilku godzinach odcinamy jej nadmiar pozostawiając jedynie konieczny margines, który zakrywamy kamieniami. W założonym oczku wodnym powinniśmy zachowywać równowagę biologiczną i systematycznie je oczyszczać z zanieczyszczeń i glonów, np. za pomocą stosowania preparatów antyglonowych. Niezbędnym elementem naszego zbiornika wodnego muszą być urządzenia filtrujące.


W wolnej chwili

Przycinanie gałęzi, które mogą być groźne dla otoczenia

Z drzewami w miastach nie jest wcale tak łatwo. Oczywiście chcemy żeby istniały pasy zieleni, ale kiedy widzimy gałęzie drzewa niemal w naszym oknie albo widzimy drzewo, którego korona sięga niemalże linii wysokiego napięcia, to jednak wolimy, żeby to drzewo było usunięte. Jeżeli chodzi o wycinka drzew warszawa jest miastem, gdzie istnieje sporo przedsiębiorstw, które mogą wyciąć przeszkadzające drzewo. Oczywiście w ramach obecnych norm prawnych. Firmy najpierw muszą sprawdzić, czy nie potrzeba zgody na usuwanie drzewa. A potem starają się ocenić koszt tego typu przedsięwzięcia. Koszt jest zależny od dużej ilości czynników. Stopień trudności usunięcia drzewa, to, dokładnie się ono znajduje, czy można uszkodzić czyjeś mienie, w czasie wycinki drzewa. Przedsiębiorstwa muszą ustalić każdy aspekt, żeby móc ustalić cenę wycinki danego drzewa.
Twórca: e-ogrody.com
2020-06-12