Menu strony

Aktywności z końmi

Od bardzo dawna ludzie zdają sobie sprawę z korzyści z przebywania ludzi z końmi. W dawnych wiekach konie były jedynym środkiem, służącym do transportu i przemieszczania się. Wykorzystywano je do ciągnięcia pojazdów z ładunkiem oraz z pasażerami. Także jazda na koniu znana jest człowiekowi od bardzo dawna. Obecnie jednak używana jest tylko w celach sportowych i rozrywkowych; do przewożenia ładunków wykorzystuje się urządzenia i pojazdy mechaniczne. Wymyślono z kolei nowe aspekty, do jakich wykorzystuje się konie. Stwierdzono, że kontakt z nimi może mieć dodatni wpływ na zdrowie. Ponadto coraz większa liczba osób [referuje aktywności związane z końmi w charakterze formy spędzania wolnego czasu. Stajnia nie jest już tajemniczym miejscem, gdzie mogą przebywać jedynie wybrani. Coraz więcej ludzi chce zgłębiać naturę koni i spędzać z nimi swój czas.
jazda konno
Koń jako terapia

Mianem hipoterapii nazywa się typ terapii, do której używa się koni. Dodatni wpływ tych zwierząt na samopoczucie ludzi zarówno wolnych od chorób, jak i chorych odkryto już wiele lat temu. Stosunkowo niedawno natomiast do chorób, przy których pomocna jest hipoterapia, zaliczono autyzm. Generalnie leczenie takie oparte jest na jeździe konnej oraz szeroko ujmowanym kontakcie z tymi stworzeniami. Jazda konna pozwala na wypracowanie prawidłowej postawy, rozwija zmysł równowagi i koordynację. Hipoterapia to też dobrodziejstwa wynikające z kontaktu z żywym zwierzęciem i oswajanie się z nim, co daje duże korzyści dla sfery psychicznej.

Spędzanie wolnego czasu

W wolnej chwili

Plusy jazdy konnej

koń
Jazda konna niegdyś będąca sportem elit lub traktowana jako forma transportu, dziś dostępna dla wszystkich, przechodzi swój rozkwit w w branży rekreacyjnej, oraz zdrowotnej. Funkcjonując w pośpiechu i tłoku, zapominamy jak niezbędny dla człowieka jest kontakt z przyrodą. Hippika jest nie tylko fantastycznym sportem polepszającym kondycję i sylwetkę, ale też jest sposobem na odpoczywanie i oderwanie od nudnej rzeczywistości.


Główną czynnością połączoną z końmi jest jazda na nich. Naukę można rozpocząć zarówno jako dziecko, jak i w wieku dorosłym - bardzo dobrą okazją może być obóz konny (obóz konny). Obecnie stadniny są coraz bardziej oblegane. Oprócz jazdy konnej można w tym miejscu wykonywać wiele innych aktywności, jak na przykład czesanie i zabiegi pielęgnacyjne dla zwierząt oraz lonżowanie, oznaczające prowadzenie konia na otwartym terenie z użyciem specjalnej linki. Konie wykorzystywane są do różnych sportów; niektóre z nich to dyscypliny olimpijskie. W wolnym czasie można udać się na wyścigi konne, pokazy ujeżdżania lub skoków przez przeszkody. Do staropolskich tradycji zimowych z użyciem koni zalicza się kulig. Także na dzień dzisiejszy ta forma spędzania wolnych chwil preferowana jest przez wiele osób. Organizacja kuligów zazwyczaj nie jest zbytnio kosztowna, za to samo wydarzenie daje dużo radości.


Sprawdź ofertę Szkoły Jazdy Konnej Patataj:
Wyświetl większą mapę (Wyświetl większą mapę)
Źródło: Patataj.com
2020-01-28